Zber bioodpadu je už druhý rok samozrejmosťou a celkovo jeho objem tvorí až 45 percent komunálneho odpadu. Domácnosti vo vašej obci sú už pravdepodobne poctivo vybavené plastovými vedierkami s objemom 7, 10 či 21 litrov s biodegradovateľnými vrecúškami a občania pristupujú zodpovedne k separácii. V prípade bytovej zástavby pravdepodobne skôr využívajú malé vedierka a odpad vynášajú do špeciálnych kontajnerov.
Foto: shuttertock.com
Vyzbieraný bioodpad pravdepodobne zvážate raz či dvakrát týždenne a frekvencia zberu komunálneho odpadu sa vám v obci možno vďaka tomu znížila. To však nemusí byť jediná cesta, ako ušetriť.
Pokiaľ by ste sa totiž rozhodli neprevážať odpad do biostanice, ale po vlastnej linke si ho spracovať a využiť, mohlo by to byť pre vás tiež mimoriadne zaujímavé.
Foto: shutterstock.com
Jednoduché a skvelé riešenie
V ponuke máme skvelé riešenie. Je ním investícia do CSC kontajnera. Bioodpad sa v ňom rozloží v priebehu 1 až 4 týždňov – v závislosti od druhu odpadu. Disponuje technológiou, ktorá rieši hygienické problémy (nebudú vás trápiť škodci, hmyz ani hlodavce), emisie – zápach je eliminovaný, problémom nie je ani náročné nakladanie či vykladanie odpadu.
Medzi hlavné výhody tiež patrí nastavenie prevzdušňovania či monitorovanie teploty, kontrola stavu naplnenia ako aj komplexná dokumentácia.
Foto: MEVA
CSC kontajner je ideálny na spracovanie biologicky rozložiteľného odpadu, kuchynského a reštauračného odpadu, kalu či jatočného odpadu.
Foto: shutterstock.com
Čo všetko vlastne CSC kontajner spracuje?
Biologický odpad - odpad, ktorý je schopný rozložiť sa anaeróbnym spôsobom alebo aeróbnym spôsobom, ako je najmä odpad z potravín, odpad z papiera a lepenky, odpad zo záhrad a parkov.
Kuchynský a reštauračný odpad - všetok potravinový odpad vrátane použitého potravinárskeho oleja, ktorý vzniká v reštauráciách, stravovacích zariadeniach a kuchyniach: šupky z čistenia zeleniny a ovocia, kávové a čajové zvyšky, vaječné škrupiny, starý chlieb, zvyšky jedla, škrupinky z orechov, papierové vrecká znečistené zeleninou, ovocím, maslom, potraviny po záručnej dobe alebo inak znehodnotené, novinový papier, nespracované zostatky surovín, neskonzumované zostatky pokrmov a potravín rastlinného ale i živočíšneho pôvodu.
Kal - je vedľajším produktom čistenia odpadových vôd a priemyselných procesov.
Jatočný odpad - zahŕňa i perie a iné keratinové odpady.