A je tu opäť jar a s ňou radosť zo slnka, prebúdzajúcej sa prírody a sviežej zelene, ale aj množstvo povinností, ktoré nás záhradkárov čakajú. Pokiaľ však budeme postupovať systematicky a s rozumom, aj jarné záhradné práce dokážeme premeniť na pôžitok.
Foto: shutterstock.com
Poznáte to. Nevieme sa dočkať konca zimy, aby sme sa opäť mohli hrabať v zemi a sadiť si kvety či zeleninu, no len čo sa po dlhých mesiacoch ničnerobenia ocitneme v záhrade, eufória nás veľmi rýchlo opustí. Nevieme, kam skôr skočiť a čo skôr orezať, okopať, upratať. Zabudnite na stres a jednoducho sa naprogramujte tak, že si budete jednotlivé činnosti v maximálnej možnej miere užívať. Uvidíte, pôjde to.
Foto: shutterstock.com
Neporiadok, trávnik, hnojenie
Najprv je potrebné všetko upratať – pozbierať opadané konáre, pohrabať lístie, vyhodiť zabudnuté staré palety a dosky a všetok nepotrebný odpad. Skontrolovať náradie a potrebné vybavenie záhrady, či nie je potrebné niečo dokúpiť. Následne by sme sa v prvom rade by mali postarať o trávnik. Ideálne je prerezať ho celý kultivátorom, aby sa prevzdušnil a začal rásť v plnej kráse. Taký vertikulátor napríklad šikovne vyčistí trávnik od machu či starej trávnej plsti. Následne ho nezabudnime dosiať – do miest, kde je to viditeľne potrebné, a prihnojiť. Na jar je vhodné použiť hnojivo s vyšším obsahom dusíka.
Hnojivom nešetrime ani na ruže, jahody či ihličnany. Pokiaľ máme v záhrade ovocné stromy, mali by sme ich zaštepiť a poškodené časti ošetriť. Je tiež vhodné ostrihať bočné výhonky a nežiaduce konáre, aby sa koruny stromov prevzdušnili a úroda bola bohatšia.
Suché a poškodené výhonky odstraňujeme aj zo všetkých ďalších rastlín, aby mohli v plnej sile rásť a plodiť. Venujme sa preto černiciam i malinám, ríbezliam i egrešom. Postarať sa musíme tiež o vinič.
Foto: shutterstock.com
Rýľovanie, upratanie skleníka, sadenie
Menej príjemnou, no nevyhnutnou aktivitou je rýľovanie. Keďže nás tento rok mrazy veľmi nepotrápili, možno ste to stihli už začiatkom marca, ak nie, je najvyšší čas.
Pokiaľ máme skleník, je najvyšší čas poriadne sa oň postarať. Presklené časti vyčistime od nánosov špiny, usadenín, rias či machu. Na upratovanie používame ideálne len teplú vodu s octom. Nezabudnite ani na podlahu a rámy. Zvážte tiež výmenu zeminy.
Keď už sú všetky základné údržbové práce za nami, môžeme sa pustiť do sadenia. Petržlen, mrkva, reďkovka, ale i hrach sa nám odmenia bohatou úrodou, nezabudnime ani na zemiaky. Postupne nastáva ideálny čas aj na presadenie predpestovaných priesad ako sú papriky a paradajky. Nenechajme sa však uchlácholiť teplým počasím a priesady chráňme pred nočnými prízemnými mrazmi pokojne aj do konca mája. Ideálne je použiť na to netkanú textíliu či čečinu.
Foto: shutterstock.com
Nezabúdajme ani na seba a svoje pohodlie
Okrem úžitkových plodín si vyhraďme časť záhradky na okrasné rastliny. Pokiaľ sa o ne nechceme prehnane starať, vysaďme si trvalky, obklopme ich mulčovacou kôrou a v podstate bez práce budeme mať pohladenie pre oči. Skvelé sú aj rozmanité vkusné kvetináče, ktoré rozmiestnime na terase.
Foto: MEVA
Chcete sa v záhrade cítiť naozaj príjemne? Nezabúdajte, že všetko nie je len o práci, ale aj o príjemnom posedení pri kávičke či relaxe. Dôležitá je preto aj jarná revízia záhradného nábytku. Stačí ho vyčistiť a rozložiť, naolejovať kovové spoje, namoriť drevené časti, dopriať si možno nové pestrofarebné matrace.
A aby sme sa cítili nakopnuto a naozaj pozitívne, skvelé je vymyslieť si každý rok aspoň jeden nový záhradný projekt. Nemáte skleník? Zriaďte si ho. Nevenovali ste sa doposiaľ zberu dažďovej vody? Začnite. Prípadne si založte novú skalku, vyvýšené zákony, vysnívané záhradné jazierko - tu však rozhodne nezabudnite na kvalitné záhradné čerpadlo. Skrátka čokoľvek, čo vám urobí radosť.
Foto: MEVA