Vyhláškou Ministerstva, dôjde k zavedeniu zberu jedlých olejov v obciach. Dôvodom prečo táto nová povinnosť vzniká, je, že v súčasnosti iba zhruba 10% obcí a miest zabezpečuje triedenie týchto odpadov. Použité oleje a tuky z kuchýň tak v rozpore so zákonom často končia v kanalizácii. Táto novela ďalej upresňuje, že jedlé oleje a tuky nesmú byť zhromažďované spolu s inými biologicky rozložiteľnými odpadmi. Túto povinnosť, tak nemožno napĺňať formou systému komunitného kompostovania.
Použitý kuchynský olej do kanalizácie nepatrí!
Vylievanie použitého jedlého oleja do kanalizačného systému predstavuje veľkú environmentálnu záťaž. Dochádza tým k poškodzovaniu chodu čistiarní odpadových vôd, ovplyvnenie kvality povrchových aj spodných vôd a kontaminácii pitnej vody. Vylievanie olejov a tukov do kanalizácie môže spôsobiť upchatie odpadového vedenia. V takom prípade sa na čistenie používajú vysoko účinne chemikálie, čím sa do odpadových vôd dostávajú ďalšie škodlivé látky. Je teda v záujme všetkých, aby sa táto vysoká záťaž pre životné prostredie čo najrýchlejšie znížila. Pre zaujímavosť uvádzame, že 1 liter oleja môže znečistiť až niekoľko tisíc litrov vody.
Kam s použitým kuchynským olejom?
Našťastie by sprísnenie pravidiel podľa ministerstva nemalo pre obce a mestá znamenať citeľné zvýšenie nákladov. Nádob na použitý olej je totiž potrebné omnoho menej, než koľko je potreba na zber papiera alebo plastov. Z pohľadu ochrany životného prostredia je dôležité, aby zber a manipulácia s použitými olejmi a tukmi bol realizovaný pomocou určených zariadení a vybavenia. Použité oleje a tuky, či už v domácnostiach alebo reštauračných zariadeniach, jednoducho prelievame do príručných nádob poprípade do PET fliaš. Po naplnení a uzavretí prenášame nádoby a fľaše k veľkoobjemovým zberným nádobám umiestnených či už na zberných dvoroch, verejných priestranstiev alebo parkoviskách. Podľa druhu nádoby, olej vlievame priamo alebo vkladáme v riadne uzavretých PET fľašiach.
Realizácia zberu olejov a tukov
Samotný zber rastlinných olejov a tukov je jednoduchý proces, ktorý možno realizovať dvoma spôsobmi. Jedným zo spôsobov zberu je preliatím oleja na mieste jeho použitia do špeciálnej plastovej nádoby so sitkom a následne priamym vyliatím zozbieraného oleja do pouličnej zbernej nádoby. Ďalší spôsob môže byť realizovaný preliatím použitého oleja do bežne dostupnej PET fľaše. Po zhromaždení naplnených PET fliaš ich stačí odniesť na určené berné miesto a riadne uzavreté vložiť do vopred určenej zbernej nádoby. Je preto dôležité si najprv overiť, či vo vašej blízkosti je umiestnená zberná nádoba pre priame vlievanie zozbieraného oleja alebo nádoba na PET fľaše.
Recyklácia a uplatnenie
V súčasnej dobe sú recyklované predovšetkým tuky zozbierané z potravinárskeho priemyslu a verejného stravovania. Kvôli súčasnej absencii organizovaného zberu, sú tuky z domácností recyklované len v minimálnom množstve. Recyklovanie tukov nájde uplatnenie pri výrobe metylesteru, ktorý je pridávaný do nafty ako biopalivo. Zozbieraný olej je tiež využívaný v bioplynových staniciach.
Zvoz olejov a tukov
Zvoz použitých olejov existuje napríklad pre veľkokapacitné kuchyne, vývarovne a iné gastro prevádzky. V takýchto zariadeniach je využívané tzv. Lapačov tukov, ktoré fungujú na oddeľovanie tukov od vody, teda tzv. Sedimentačného princípu. Pre zozbierané oleja v nádobách príde zbernej vozidlo a tuky odvezie pre ďalšie zhromažďovanie a procesovanie. Tento proces je ale nevhodný pre domácnosti, ktoré vyprodukujú len malé množstvo tukov. Pre zozbierané oleja z domácností by tak mali byť umiestnené špeciálne veľkoobjemové nádoby pre zber použitého oleja v obciach a mestách. Každý zvoz je pre obce a mestá ďalšie nákladovou položkou. Podľa ministerstva však spracovateľské firmy odvážajú olej zadarmo a v niektorých oblastiach za neho obciam aj platí.
Znečistenie kuchynskými olejmi: