Trápite sa v obci s textilným odpadom? Chcete podporiť ekologické hospodárstvo a recykláciu? Rozšírte počet vyše 2000 unikátnych kontajnerov doposiaľ zriadených na Slovensku a zaobstarajte si vlastné aj v mieste svojho bydliska. Postupne si to vyžiada aj zavedenie plošného zberu použitého šatstva a textilu od januára 2025, ale aj svedomie každého z nás. Podobné kontajnery nemusia byť nevyhnutne umiestnené len v zberných dvoroch, ale pokojne aj na verejných priestranstvách v blízkej dostupnosti obytných jednotiek.
Foto: shutterstock.com
Vedeli ste, že V EÚ sa ročne vyprodukuje 12,6 milióna ton textilného odpadu a že obuv a oblečenie tvoria približne 5 miliónov ton, čo je 12 kg na obyvateľa? Že až tretina ľudí na Slovensku, prevažne žien, nakupuje oblečenie každý mesiac? Že priemerný človek si kúpi ročne až 13 kg odevov, hoci ich toľko určite nepotrebuje? A zatiaľ sa len 39 percent verejnosti zbavuje nepotrebných šiat a textílií vyhadzovaním do textilných kontajnerov. Je však výrazný predpoklad, že toto číslo bude v dohľadnej dobe radikálne narastať. Súčasnú zberovú infraštruktúru bude aj z toho dôvodu potrebné výrazne posilniť.
Foto: shutterstock.com
Vyrobené s dôrazom na praktickosť
Spomínaný počet už existujúcich kontajnerov triedeného zberu sa preto bude len navyšovať. Výhodou je totiž ich praktickosť a skutočnosť, že je možné využívať ich 24 hodín denne. Zároveň vďaka špeciálne zabudovaným senzorom nikdy nedochádza k ich preplneniu a nevzniká neporiadok v ich okolí. Sledovanie naplnenosti tiež umožňuje optimalizovať vývozy. Keďže sú to kontajnery uzatvorené, ich obsah neznehodnotí dážď ani sneh a nedôjde ani k žiadnemu znečisteniu. Konštrukcia z pozinkovaného oceľového plechu je dostatočne pevná, nepriepustná a odolná, navrhnutá na umiestnenie v exteriéri. Navyše disponujú špeciálnou bezpečnostnou vhadzovacou šachtou. Vďaka odolnosti a špeciálnej úprave pre takýto kontajner nepotrebujete otvorený priestor so strieškou ani uzatvorené stojisko.
Foto: MEVA
Okrem zberu textilu a šatstva zároveň tento typ kontajnerov slúži aj na zber plyšových hračiek či obuvi. Ich charitatívny rozmer je preto priam hmatateľný.
Čo patrí do kontajnerov textilného odpadu a čo nie
Okrem spomínaného starého oblečenia a obuvi či hračiek tu môže verejnosť vhadzovať tiež opasky, kabelky, ruksaky, posteľnú bielizeň a bytový textil. Ideálne je vhodné vhadzovať jednotlivé kusy oblečenia vždy v igelitovej taške či obale. Určite tu však nepatria nepoužiteľné a znečistené či inak znehodnotené kusy, ktoré už nie sú vhodné na ďalšie využitie. Tie patria do komunálneho odpadu.
Foto: MEVA
Rozličné modely presne pre vás
Kontajnery na textilný odpad sú k dispozícii v rôznych modeloch, a to od menších kompaktnejších kontajnerov v objemoch 1,5m3 ,2 m3, 2,3 m3 a 2,5 m3, až po 9 m3 robustné prevedenie. Výber konkrétnej nádoby závisí najmä od jej požadovaného objemu, ale do hry vstupujú aj ďalšie faktory ako napríklad výroba kontajnerov špeciálne na zákazku, a to napríklad s väčšou hrúbkou plechu, antigrafity povrchovou úpravou, nastaviteľnými nožičkami, rozdeleným vhadzovacím otvorom a podobne. Bez problémov vám kontajnery vieme označiť aj samolepkami či razbou loga. Stačí nás kontaktovať a radi vám poradíme.
Foto: shutterstock.com