Sedieť na jeseň na balkóne, v zimnej záhrade či na terase a piť kávu a tráviť príjemné chvíle pri rozhovoroch s priateľmi je mimoriadne príjemné. Oveľa príjemnejšie však je, ak nás pritom zohrieva vonkajší mobilný terasový ohrievač, nielen teplý sveter či deka. Už dávno totiž nie je len výsadou kaviarní či reštaurácií. Ani studené sychravé počasie potom už nie je problém.
Foto: shutterstock.com
Vonkajších ohrievačov je v súčasnosti na trhu extrémne množstvo. Aby ste stavili na istotu a zvolili si ten najvhodnejší produkt pre vaše potreby, ideálne je pred kúpou sa zorientovať. Nie všetko je totiž len o dizajne.
Tepelný žiarič totiž nie je nič iné ako piecka, ktorá je vyhrievaná buď plynom, elektrinou, prípadne kombináciou plynu a elektriny. Nepotrebujete ho nijako zvlášť montovať či zapájať, jednoducho ho len zapnete do zásuvky či pripojíte na propán-butánovú fľašu.
Foto: MEVA
Na čo sa zamerať?
Alfou a omegou pri kúpe ohrievača je veľkosť priestoru, ktorý plánujete vykurovať. Preštudujte si technické parametre konkrétneho produktu a sledujte najmä veličiny ako výkon či množstvo nastaviteľných stupňov ohrevu. Veľký význam má tiež poistka proti prehriatiu, samotné rozmery ohrievača či termostat, prípadne bezpečnostné funkcie.
Plynové ohrievače
Výhodou plynových ohrievačov je predovšetkým ich minimálna spotreba a skutočnosť, že dokážu ohriať naozaj rozsiahly priestor vďaka sálavému teplu až do niekoľkých metrov, čo je na nezaplatenie. Nepotrebujú elektrický prúd, no musíte si do nich zabezpečiť propán-butánovú fľašu či kartušu. V letných mesiacoch si vyžadujú bezpečné skladovanie.
Foto: MEVA
Kvôli bezpečnosti mávajú poistku pri prevrátení či zhasnutí plameňa. Ich súčasťou je regulátor tlaku na regulovanie výkonu podľa vlastných preferencií. Používať ich je možné výlučne len v exteriéri, prípadne vo veľmi dobre vetranom interiéri. Na druhej strane nič nenahradí pocit tepla z reálneho plameňa, preto sú u zákazníkov veľmi obľúbené. Existujú rôzne druhy plynových terasových ohrievačov – napríklad stĺpové, nástenné, stolové či voľne stojace.
Foto: MEVA
Pozor! Pri každom zariadení využívajúcom plameň či vysoké teploty je nevyhnutné dodržiavať bezpečnostné postupy.
Pri inštalácii sa preto uistite, že je ohrievač správne nainštalovaný – ideálne odborníkom. Musí byť totiž umiestnený na stabilnom povrchu, v bezpečnej vzdialenosti minimálne meter od horľavých materiálov, v interiéri je nevyhnutné zabezpečiť dostatočnú ventiláciu a ideálne by bolo nainštalovať v interiéri detektory dymu a oxidu uhoľnatého. Určite odporúčame aj pravidelnú kontrolu a čistenie.
Foto: shutterstock.com
Infražiariče
Azda najviac na nich oceníte skutočnosť, že vás začnú zohrievať okamžite po tom, ako ich zapnete. Nezohrievajú zbytočne vzduch, ale priamo osoby, čiže nevznikajú tepelné straty. Sú zároveň jednoducho ovládateľné, čiže veľmi praktické, neprodukujú žiadne emisie a sú bezúdržbové. K zahrievaniu dochádza vyžarovaním infračervených lúčov zo zdroja. Musíte však mať poruke elektrickú sieť.
Životnosť terasových ohrievačov
Aby vám ohrievač vydržal čo najdlhšie, odporúčame vám zvoliť si čo najkvalitnejší produkt. Jeho fungovanie však bude závisieť aj od pravidelnej údržby a správneho skladovania.
Zhrnutie na záver
Plynové terasové ohrievače majú množstvo výhod:
- vysoký výkon a teplo takmer bez čakania
- flexibilita pri umiestňovaní, keďže nezávisia od elektrickej energie
- spoľahlivosť
- intuitívne ovládanie
- cenová dostupnosť