Na základe novely zákona o odpadoch budú mestá a obce musieť vykonávať triedený zber biologicky rozložiteľného odpadu od občanov. Otázkou je ako technicky zabezpečovať jeho zber, ale aj zvoz a spracovanie. Našu ponuku sme rozdelili na tri kategórie výrobkov. Prvou kategóriou sú nádoby pre zber kuchynského odpadu v domácnostiach, druhou kategóriou sú nádoby väčšieho objemu pre zber a následný zvoz a treťou kategóriou sú zariadenia na úpravu kuchynského odpadu.
Pre zber kuchynského odpadu v domácnostiach odporúčame plastové vedierka s biodegradovateľnými vrecúškami. V závislosti od produkcie odpadu v domácnostiach ponúkame rôzne typy nádob s objemom od siedmich až do 21 litrov.
Pre zvoz kuchynského odpadu ponúkame rôzne typy nádob pre individuálnu aj komplexnú bytovú výstavbu. Kým v prípade samostatne stojacich rodinných domov pripadajú do úvahy nádoby s objemom 40 a 120 litrov.
V prípade komplexnej bytovej zástavby poslúžia na zber a zvoz väčšie kontajnery s objemom 660, 770 či 1 100 litrov.
Zariadenia na úpravu kuchynského odpadu.
Po triedenom zbere a zvoze kuchynského odpadu nasleduje jeho spracovanie. Zozbieraný kuchynský odpad je možné zhodnocovať v bioplynových staniciach, alebo po podrvení na frakciu 1,2 cm a následnom zhygienizovaní môže byť ďalej spracovaný v kompostárňach.
Hygienizátory spracovávajú odpad hygienizáciou, čiže zohriatím odpadu na najmenej 70 stupňov Celzia v priebehu min. jednej hodiny ešte pred jeho kompostovaním. Tieto zariadenia sú našou novinkou pre tento rok. Zaradili sme ich do ponuky, nakoľko bez nich prakticky nie je možné kuchynský odpad ďalej zhodnotiť.
V tejto oblasti máme v ponuke dva typy zariadení. Sú nimi CSC hygienizátor a GG elektrický kompostér.
CSC kontajner s kapacitou 20 m3/ 30 m3 a maximálnou vstupnou hmotnosťou 17 ton je riešením pre kuchynské a reštauračné odpady, ako aj kaly a jatočné odpady. Zmiešaním tohto odpadu s bio odpadom ako je tráva, lístie a štiepka v pomere 50:50 vzniká ideálna zmes odpadu pre samotnú hygienizáciu.

Záver:
V nádobách na komunálny odpad (KO) je množstvo biologicky rozložiteľného odpadu (BRKO). Ten tvorí v priemere až okolo 45 % KO na Slovensku, pričom tento nevytriedený odpad končí vo veľkých objemoch najmä na skládkach. Dôsledným triedením bioodpadu spolu s triedením ostatných zložiek, skla, papiera či plastov môžeme výrazne zredukovať objem zmesového komunálneho odpadu. Vyššia miera triedenia kuchynského odpadu však na druhej strane umožní výrazne znížiť frekvenciu zberu komunálneho odpadu.
V prípade záujmu neváhajte kontaktovať naše obchodné oddelenie:
e-mail: meva.sk@meva.eu
tel.: +421 58 732 74 83, +421 58 732 65 97