Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že toho už v záhrade v aktuálnych dňoch veľa nenarobíme, nie je to tak celkom pravda. Efektívne zazimovanie a príprava na budúcoročnú sezónu nám totiž na jar naozaj veľmi pomôžu a prispejú k budúcej bohatej úrode. Okrem upratovania by sme v októbri a novembri mali najmä sadiť, strihať a hnojiť. Poradíme vám, čo a ako.
Foto: shutterstock.com
Hurá do sadenia
Nie, nepomýlili sme si ročné obdobie. No pokiaľ ste na jar trošku „zaspali“ a nestihli ste sa pustiť do sadenia stromov, nevadí. Teraz je na to ideálny čas. Rovnako tak môžete aj presádzať rastliny, ktorým ste vymedzili nové miesto. Vysoké teploty už nehrozia, zem nie je suchá a zakorenenie nebude také náročné. Sadiť môžete aj cesnak, kvetinové cibuľoviny, ako sú napríklad tulipány či narcisy a podobne. Práve teraz je ideálny čas aj na delenie trvaliek.
Foto: shutterstock.com
Jesenný zostrih stromov
Pokiaľ stromy ostriháte teraz, na jar budete mať o to menej roboty. Zároveň sa však o stromčeky postarajte aj inak. Pred mrazmi sa odporúča natrieť ich vápenným mliekom – je to skvelé proti predčasnému rašeniu. Tiež ovocným stromom doprajte jesenný postrek.
Postarajte sa o záhradné jazierko
Pokiaľ sa počas roka pýšite krásou záhradného jazierka, určite na neho nezabudnite ani na jeseň. Ak ho totiž dobre zazimujete, zabránite tomu, aby vznikli riasy a zozelenela voda. Navyše zachránite aj rybičky. Čo teda musíte urobiť? Ostrihajte vodné rastliny, ktoré trčia z vody, odstráňte listy. Zabráňte, aby do jazierka padalo opadané lístie – napríklad sieťkou. Nezabudnite prikrmovať rybky – avšak len kým teploty neklesnú pod mínus 10 stupňov – vtedy sa ich trávenie zastavuje. Čerpadlo vyberte, aby nezmrzlo. Ak ho však máte hlbšie ako 30 cm od hladiny, môžete ho ponechať v jazierku. Ideálna hĺbka vody v jazierku je 1 meter.
Aj na jeseň treba upratovať
Pokúste sa dať svoju záhradu do tip-top stavu. To zahŕňa okrem iného pohrabanie lístia, zber polámaných vetvičiek, zber posledných plodov, ostrihanie byliniek, ale i odkvitnutých kvetov. Nevyhnutné je tiež zazimovať záhradný nábytok – odložiť matrace a všetky látkové časti, zložiť slnečník, zabaliť umelý ratan a podobne – najlepšie bude odložiť ho do pivnice či záhradného domčeka. Nezabudnite vypustiť vodné kohútiky, odložiť hadice, vyliať vodu zo sudov.
Foto: shutterstock.com
Nezabudnite na hnojenie
Hoci už neočakávate žiadnu úrodu, správne hnojenie je aj v tomto období mimoriadne dôležité. Musí však obsahovať vyššie množstvo draslíka. Vďaka nemu ochránite rastliny pred škodcami a budú zdravšie a odolnejšie proti chladu. Ak uprednostňujete vlastné eko hnojivo, ideálna je ďatelina, repka a horčica v podobe vyrobeného kompostu. Vždy bude fungovať maštaľný hnoj. Nič nepokazíte univerzálnym hnojivom s prvkami superfosfátu, draselnej soli a vápenca.
Foto: shutterstock.com
Zabaľte ruže a citlivé rastliny
Niektoré kvety, ako práve ruže, sú veľmi citlivé na chlad. V prípade stromčekových kvetín obaľte ich koruny jutovým vrecom, ktoré vyplníte slamou. Kríčkovým doprajte poriadnu vrstvu pilín, ktoré rozvrstvíte pri koreni. Poriadne ochráňte všetky rastliny, ktoré to potrebujú – použiť môžete opadané lístie, prípadne drvenú kôru, no nezabudnite ich zaťažiť čečinou.
Fokus na trávnik
Aj trávnik potrebuje pred zimou poriadnu starostlivosť. Nezabudnite mu dopriať posledný zostrih a riadnu dávku viaczložkového hnojiva so zvýšeným obsahom horčíka a draslíka. Preventívne ho tým ochránite proti zimným chorobám a snežnej plesni.