Ste vášnivý turista, chalupár, hubár či rybár? Zbožňujete stanovať a kempovať, v lese ste ako doma? Dnešná doba už našťastie ponúka množstvo vychytávok, ktoré vám uľahčia pobyt v stane či pod holým nebom, rovnako ako záhradkárčenie či low costové dovolenkovanie. Outdoorové variče sa veľmi rýchlo stanú neodmysliteľnou súčasťou vašich výletov a po chvíli si už život bez nich nebudete vedieť predstaviť.
Foto: MEVA
„Prežiť v divočine“ a odstrihnúť sa od všetkých technologických vymožeností je jedna vec, ale prečo zbytočne trpieť a tváriť sa asketicky, keď si môžeme pobyt mimo civilizácie spríjemniť a uľahčiť? Zabudnite na zbytočnú hrdosť a zadovážte si pomocníkov, vďaka ktorým sa môžete v plnej miere sústrediť na to podstatné.
Outdoorových varičov je už v súčasnosti na trhu naozaj veľké množstvo. Umožňujú nám pripraviť si obľúbené jedlo v podstate kdekoľvek a kedykoľvek. Dopriať si môžete aj kávičku či prevarené víno – hoci aj o polnoci uprostred ničoho.
Foto: MEVA
Dôležité je len vybrať si správne a zvoliť si typ spotrebiča, ktorý bude pre vás najvhodnejší.
Výhody a nevýhody plynových varičov
Uvažujete skôr nad plynovým varičom? V tom prípade musíte klásť dôraz najmä na plynulú reguláciu plameňa. Ak je horák príliš výkonný, mohol by vám jedlo spáliť a slabý horák zase zbytočne spotrebuje príliš veľa paliva a varenie sa extrémne predlžuje. Pouvažujte možno nad outdoorovým varičom s varnou nádobou - tzv. jetboil, pretože je efektívny, kompaktný a praktický.
Celkovo je výhodou plynových varičov najmä ich nízka váha a ovládanie, ktoré zvládne aj začiatočník. Varič totiž len nasadíte na plynovú kartušu (prevažne turistické variče) alebo propán butánovú fľašu (kempingové variče), otočíte kohútikom a škrtnete zápalkou. Najskladnejším z našej ponuky je varič Spark, ktorý je dodávaný v praktickom puzdre.
Foto: MEVA
Sofistikovanejšie modely už majú v horáku zabudovanú aj priamo piezoelektrickú iskru, čiže je to ešte jednoduchšie. Príkladom je náš varič Spider Pro, ktorý je navyše vybavený funkciou predhrievania plynu, ktorá zvyšuje účinnosť pri jeho použití za nižších teplôt alebo vo vyšších nadmorských výškach.
Foto: MEVA
Plynový varič je vo všeobecnosti tiež ľahko a rýchlo zbaliteľný a viete na ňom naozaj plnohodnotne variť, nielen ohrievať.
Existujú aj luxusné modely, ako napríklad propán-butánový varič Dual Compact, ktorý je vybavený dvoma horákmi s možnosťou zloženia variča na zaistenie kompaktnosti a ľahkého prenosu, piezo zapaľovaním, plynulou reguláciou výkonu horákov a jeho súčasťou je dokonca aj rošt.
Foto: MEVA
Prípadne dvojvarič Move s variablne posuvným horákom.
Foto: MEVA
A nevýhody? Tlak plynu pri veľmi nízkych teplotách v katuši plynových varičov klesá a varič môže prestať fungovať. Kartušu tiež nepreveziete lietadlom a v niektorých krajinách ju vôbec nekúpite.
Starý dobrý benzín
Alebo ste skôr v tíme, ktorý tlieska benzínovým varičom? Oceníte ich v prípade, že sa chystáte na výlet do odľahlejších oblastí alebo vás láka zimné táborenie. Inak to však nie je až taká dobrá voľba vzhľadom na väčší rozmer i váhu, ako aj nákupnú cenu. Nemenej dôležitá je skutočnosť, že aj varenie je na benzínovom variči náročnejšie a údržba variča zložitejšia. Tiež trošku zapácha a môže uvoľňovať sadze. Benzín však zoženiete bez problémov úplne všade.
Liehový varič ako záloha
Ďalšiu skupinu tvoria liehové variče, ktoré sú veľmi jednoduché a vlastne sa nemôžu pokaziť. V porovnaní s plynovými a benzínovými sú však menej výkonné a preto vhodnejšie skôr na ohrievanie ako na varenie. Ako palivo slúži pevný alebo tekutý lieh. Skvelá je ich mini váha – pokojne aj pod 100 gramov. Super tip je vziať si liehový varič ako záložnú možnosť, ak sa benzínový či plynový pokazí.
Existuje tiež aj varič na drevo, ktorý je veľmi závislý od počasia. Na druhej strane však drevo ako palivo zoženiete v lese na každom kroku a nemusíte si ho nosiť so sebou, ani ho kupovať.
Zadovážiť si v súčasnosti môžete aj kombinované variče, v ktorých môžete ako palivo použiť buď benzín alebo plyn či dokonca petrolej.
Foto: MEVA
Pokiaľ ste nerozhodný a na svoj výlet by ste chceli naozaj čo najpraktickejší spotrebič, no stále netušíte, ktorý by to mal byť, možno vám pomôže orientovať sa podľa výkonu. Stručne povedané – podľa toho, ako rýchlo privedie varič do varu 1 liter tekutiny. V tomto prípade jednoznačne víťazia plynové variče na kartušu nad liehovými. Potrebujú na to totiž od 3 do 6 minút, pričom liehové až nad 10 minút. Benzínové variče sú s týmto neporovnateľné, nakoľko sú ďaleko výkonnejšie.
Každopádne si pri výbere vhodného outdoorového variča zvážte nielen jeho účinnosť, ale i váhu, náročnosť obsluhy, rozmer a možnosť či nemožnosť zohnať palivo. Potom sa už určite rozhodnete správne.